بلاگ

مزایا استفاده از اسباب بازی

 

مزایای اسباب بازی های آموزشی نشان می دهد که یادگیری از طریق بازی بخش مهمی از رشد کودک است. اما باید توجه کنید که کودک ما زمان بازی کافی داشته باشد که در این صورت، این یک مزیت بزرگ برای خانواده ها محسوب می شود.

ما بایستی به فرزندان خود اجازه دهیم تا انرژی اضافی خود را آزاد کنند. کودکان حتی در دوران نوزادی شروع به فهمیدن می کنند و از طریق بازی کردن خودشان را باور کرده و بیشتر میشناسند.مثلا در اوایل رشد ، ذهن کودک فقط با نگاه کردن به محیط زندگی و در محیط اطراف خود گسترش می یابد.پس میتوان نتیجه گرفت کودکان به دنبال چیزهای تازه هستند و بخشی از آنرا در اسباب بازی های میتوانند یافت کنند.

در حالت کلی مزایای اسباب بازی را لیست کرده ایم

استفاده از اسباب بازی های آموزشی می تواند به کودکان کمک کند مهارت های مختلفی را که در زندگی خود به آنها نیاز دارند یاد بگیرند مانند:

حل مسئله و یادگیری علت و معلول
یادگیری نحوه بازی با دیگران از طریق سازش ، حل اختلاف و به اشتراک گذاری
توسعه مهارت های حرکتی خوب و ناخالص
پرورش خلاقیت و تخیل آنها
استقلال و عزت نفس آنها را کشف می کند
کودکان می توانند از اوایل یک ماهگی ، از اسباب بازی های آموزشی بهره مند شوند. در اینجا ایده های بسیار خوبی برای اسباب بازی های آموزشی بر اساس محدوده سنی و توضیح در مورد مزایای آنها ارائه شده است.

مزایای اسباب بازی در سنین ۱ تا ۱۲ ماهگی

در سنین پایین ، بازی حسی میتواند به تحریک حواس کودک کمک می کند. تلفن های همراه ، دستگاه های خواب آور و سالن های بدنسازی کودکان اولین اسباب بازی برای کودکان هستند زیرا آنها بر روی بازی حسی از طریق صدا ، بینایی و لمس تمرکز می کنند. با ادامه رشد کودک و ایجاد هماهنگی و چشم ، خانواده ها می توانند اسباب بازی هایی را معرفی کنند که بیشتر به کودکان میتواند کمک کند ترغیب می کند مانند اسباب بازی های قابل حمل که با نور چشمک زن و صداهای مختلف به الهام گرفتن از حس بینایی و شنوایی ادامه می دهند.همچون موارد زیر:

ماشین های فلزی
ماشین های پلاستیکی
ماشین های شارژی
اسباب بازی های حرکتی همچون کشتی،قطار،هواپیما و غیره

با فعالتر شدن کودک شما ، ما پیشنهاد می کنیم اسباب بازی های حل مسئله مانند استکر یا بلوک و یا آدمک های اسباب بازی همچون لگو را معرفی کنید. این اسباب بازی ها به کودکان کمک می کند تا از طریق درگیری کار کنند و با علت و معلول مانند “اگر من این کار را انجام دهم آن اتفاق می افتد” آشنا می شوند.

آنها پس از اینکه پس از آزمایش و خطا و راهنمایی توانستند بفهمند چگونه یک اسباب بازی کار می کند ، اعتماد به نفس خود را نیز افزایش می دهند. دیگر اسباب بازی های عالی برای معرفی می توان به اسباب بازی هایی اشاره کرد که بیشتر حرکتی بوده و ایجاد صدا و هیجان میکنند. این نوع اسباب بازی ها کودکان را به واسطه استفاده از چراغ و صدا هیجان زده و مایل به حرکت می کنند.

مزایای اسباب بازی در سنین ۱۲تا ۲۴ ماهگی

از دیگر مزایای اسباب بازی با رسیدن کودک به مرز یک سال یا بیشتر ، او به زودی بسیار متحرک خواهد شد. ماشین های رانشی ، اسباب بازی های مخصوص قدم زدن و سوارکاری و واکرها برای آموزش تعادل و هماهنگی بسیار مناسب هستند و با تحرک جدید پیدا شده ، حس کنجکاوی کودک شما را افزایش می دهند. همانطور که کودک شما شروع به یادگیری راه رفتن می کند ، می توانید اعداد یادگیری را نیز با شمردن مراحل آنها در خود بگنجانید که به آنها کمک می کند تا با اصطلاحات و مفهوم بیشتر آشنا شوند حتی اگر در این سن کاملاً درک نکنند.

مجموعه بازی های موضوعی اسباب بازی های آموزشی بسیار خوبی برای معرفی در سنین ۱۲ تا ۱۸ ماهگی هستند زیرا به رشد مهارت های تشخیص کودک شما کمک می کنند. به عنوان مثال ، اگر یک مجموعه موضوعی دارید که حیوانات را درگیر می کند ، هر صدایی را که از خود منتشر میکند، تمرین کنید. این امر همچنین با تقویت نام رنگها و اشکال به پیشرفت زبان کمک می کند. اسباب بازی های سوار همچنان باعث ایجاد خلاقیت و تخیل می شوند ، بلکه به پیشرفت مهارت های هماهنگی آنها نیز کمک می کند. هنگامی که آنها از اسباب بازی های سواری خود استفاده می کنند ، مسیرهای انحرافی و مسیرهایی را تنظیم کنید که آنها را برای حل مشکلات و دنبال کردن مسیرها سوق دهد. شما همچنین می توانید با گفتن اینکه قصد دارند به یکی از اعضای خانواده یا یک سفر میدانی سفر کنند ، با آنها بازی کنید.

مزایای اسباب بازی از ۲ سالگی به بالاتر

هرچه فرزندانتان کمی پیرتر و فعال تر می شوند ، می توانید اسباب بازی هایی را نیز معرفی کنید که بازی های بدنی بیشتری مانند سه چرخه یا حلقه بسکتبال را ترویج می کنند. هنگام نشان دادن نحوه استفاده از این اسباب بازی ها ، همیشه مطمئن شوید که آنها از نگرانی های ایمنی مانند استفاده از کلاه ایمنی آگاه هستند و در روند استفاده از اسباب بازی نیز گنجانده می شوند تا بدانند که اگر با سه چرخه خود سوار شوند ، باید کلاه ایمنی خود را نیز داشته باشند. .

این سن همچنین برای معرفی اسباب بازی هایی است که شامل مهارت های شناختی هستند. شن و ماسه حرکتی یک فعالیت حسی عالی است که به کودکان کمک می کند با تشکیل اشکال یا حروف در شن و ماسه ، تمرین نوشتن را انجام دهند. آنها می توانند برای ترسیم یا نوشتن نام خود تمرین کنند. معرفی کودک به شما می تواند با کمک کردن گچ ، برس رنگ و غیره ، کنترل کوچک موتور را در او ایجاد کند. همچنین با اجازه دادن به کودک برای استفاده از تخیل خود ، یک تابلو جلوی خلاقیت را ارتقا می دهد.

بازی ها و کتاب های “ببینید و بگویید” به فرزند شما کمک می کند تا مهارت های شناخت اسم و سواد آموزی ظهور را ایجاد کند. این نوع اسباب بازی ها به کودک شما نسخه تصویری آنچه می شنود و برعکس نشان می دهد. به عنوان مثال ، تکرار اسباب بازی به کودک شما این امکان را می دهد که تصویر سگ را با صدایی که سگ ایجاد می کند ، مرتبط کند. خواندن کتابهایی که دارای تصاویر رنگی و چند کلمه در هر صفحه با کودک شما هستند ، باعث می شود تا آنها با نحوه مشاهده کلمات در صفحات آشنا شوند.

مثلا مجموعه های پیچیده ساختمان مانند نمونه های مغناطیسی راهی عالی برای ارتقاء خلاقیت و حل مسئله است.تا به اینجای کار با بخشی از مزایای اسباب بازی آشنا شدیم و پیشنهاد میکنیم در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر از مزیت های استفاده از اسباب بازی ها آشنا شویم.

استفاده از اسباب بازی ها واقعا مفید است؟

وقتی بچه بودید ، اسباب بازی مورد علاقه شما کدام بود؟ امروزه بچه ها در انتخاب اسباب بازی گزینه های زیادی دارند. خوشبختانه و یا متأسفانه ، الکترونیک به دنیای بازی نفوذ کرده است و اجازه نمی دهد که کودکان بیشتر در انتخاب اسباب بازی دقت کرده و انتخاب خوبی داشته باشند.

چرا باید بازی های ویدیویی را قطع کرده و کودک خود را به بازی با اسباب بازی تشویق کنید؟

همانطور که میدانید بازی کردن باعث کاهش استرس کودک می شود و به رشد جسمی و عاطفی کودک بسیار کمک میکند.

اسباب بازی ها را به طور کلی به چهار دسته تقسیم می کند:

اسباب بازی هایی برای رشد جسمی یا عضلانی مانند واگن ، دوچرخه ، جعبه ، پازل ، بلوک ، جارو و بیل.
اسباب بازی هایی برای رشد حسی (لمس ، بینایی ، صدا ، طعم ، بو) مانند اسباب بازی های آب ، آلات موسیقی ، حباب ، خمیر بازی و اسباب بازی های شنی.
اسباب بازی هایی برای ایجاد باور و رشد اجتماعی مانند عروسک ، لباس لباس ، ماشین ، کامیون ، بازی و کتاب.
اسباب بازی هایی برای رشد خلاق و فکری مانند خاک رس ، مداد رنگی ، رنگ ، کتاب ، کاغذ و قیچی.

نتیجه گیری:

اسباب بازی ها فرصت ها و مزایای یادگیری را فراهم می کنند که می تواند مادام العمر باشد. از کودکی به اسباب بازی مورد علاقه خود فکر کنید. شرط می بندم شما آن را به یاد داشته باشید.اسباب بازی ها می توانند به عنوان یک تخته سنگ برای یادگیری بیشتر در مورد یک موضوع عمل کنند.به همراه کودک خود تصمیم بگیرید که چه نوع اسباب بازی به او علاقه دارد و چند گزینه را بررسی کنید و نتیجه کار را مشاهده کنید.منبع این مقاله سایت ویرگول میباشد و ما با نهایت احترام اقدام به بازنشر این مطلب نمودیم…

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *